Triinu Kree, II HK
14. oktoobril külastas Viljandi Gümnaasiumi Eesti Vabariigi peaminister Kaja Kallas, kes kohtus õpilastega ning andis neile küsimus-vastus vormis loengu. InterNosi peatoimetaja Triinu Kree uuris Kallaselt, kui palju on ta naispeaministrina meestekesksel poliitmaastikul ebavõrdset suhtumist kohanud ning mida ta soovitab praegustele õpilastele.
Kui rääkida poliitmaastikust ja just naispeaministriks olemisest, siis kui lihtne või keeruline on end meestekesksel alal kehtestada?
Seda oskavad rohkem hinnata väljastpoolt inimesed, ma ei ole varasemalt nii oluliseks pidanud, mis soost ma olen, aga tõesti poliitikas see on valdavalt maskuliinne seltskond. Meil oli just Euroopa Poliitilise Ühenduse kohtumine, seal oli 44 riiki ja neist ainult 8 naist ümber laua. Jah, sa oled selles seltskonnas pigem erand, aga ausalt öeldes seal Euroopa laua taga ma küll ei tunne, et see oleks kuidagi keerulisem. Keerulisem on võib-olla kodumaise šovinismiga hakkama saada.
Kuidas tulete toime enda pihta laekuvate negatiivsete kommentaaridega?
Ma tegelikult ignoreerin neid. Mulle läheb korda kriitika, mis tuleb inimestelt, kes mind päriselt tunnevad ja kelle tagasiside on mulle oluline. Inimesed ka väga palju lihtsalt lahmivad, eks see käib selle tööga kaasas. Kui on oluline sisuline asi, siis seda ma püüan ikka kuulata, kui on lihtsalt isiku solvamine, siis selle ma lasen lihtsalt endast mööda.
Kas olete isiklikult tundunud, et Teid võetakse tööalaselt vähemana vaid seetõttu, et olete naissoost?
Seda oli alguses rohkem, kuna mul on võrdlusmoment Euroopa ja Eesti vahel, siis seal oli selline küsimus, aga muidugi ma ei mõtle sellele kuidagi igapäevaselt ja ma arvan, et see on läinud ka palju paremaks.
Mida Te soovitaksite praegustele koolinoortele?
Soovitaksin kindlasti tundides kuulata, see on üks soovitus ka koosolekutel: pool tööd saad ära teha sellega, et lihtsalt kuulad. Et ei tegele millegi muuga, kui räägitakse. Ja teiseks loomulikult see, et sa mõtled oma järgmised käigud läbi nii, et sa naudid seda protsessi ka. Alati ei pea seadma endale väga pikki eesmärke, pigem piisab sellest, et teha oma asja hästi ja võtta võimalustest kinni, mis sulle ette tulevad – mitte olla oma plaanides nii kinni, vaid olla avatud maailmale.