Raamatutel on koht internetis

Anete Puusta II HK

Meie digitaliseeruvas maailmas on üsna loomulik, et igapäevased toimingud on juba ammu kolinud internetti või on selle poole liikumas. Nii on meil näiteks e-hääletus, pangaülekanded ja miks mitte ka e-kirjad ning ärgem unustagem ka kevadist e-õpet. Pole mingit põhjust eeldada, et ka raamatud seda sama teed minna ei võiks ning samuti inimestele kättesaadavamasse ja mugavamasse kohta ei liiguks. Nii on internetti loodud mitmeid lehekülgi ja gruppe, mis kas siis raamatute lugemise enda, nende kättesaamise või arvustamise internetipõhiseks muudavad. All on toodud valik neist.

Urram

Urram on tõenäoliselt üks tuntumaid raamatutega seotud veebilehti internetis. Tegu on raamatukogudele loodud infosüsteemiga, mida saavad nii raamatukogudes kohapeal kui ka oma kodust kasutada kõik lugejad. Leheküljel saab sirvida raamatuid nime või autori järgi ning kontrollida seeläbi ka raamatute saadavust erinevates raamatukogudes. Eriti kasulikuks osutub lehekülg õpilastele näiteks siis, kui on vaja kontrollida mõne kohustuslikuks kirjanduseks oleva raamatu olemasolu kohalikus kogus. Omades lehel kontot võib läbi selle aga ka raamatuid broneerida või vajadusel pikendada.

Lugemise väljakutse grupp Facebookis

Tegu on kinnise grupiga Facebooki platvormil, millega on aga oodatud liituma kõik lugemishuvilised. Hetkeseisuga on grupis lausa 6,2 tuhat liiget. Grupis saab jagada arvamusi loetud raamatutest, küsida soovitusi, arutada igasuguste raamatutega seotud teemade üle ja veel palju muud. Grupi leivanumbriks on aga – nagu nimigi ütleb – lugemise väljakutse, milles osalemine ei ole aga muidugi kohustuslik. Grupis on igal kuul erinevad teemaväljakutsed, mille hulgast lugejad saavad omale järgmise raamatu valida. Teemad on hääletatud grupi liikmete endi poolt ning seepärast väga mitmekülgsed ja annavad vaatamata mingitele piirangutele ikkagi lugejale valida omale sobivaim raamat kategooria alt. Sarnasel põhimõttel toimetab Facebookis ka lehekülg Eesti rahvajutu aasta 2020, mille põhimõtteks on, et 11 kuu jooksul loetakse läbi 11 eesti rahvajuttude kogumikku. Seal on aga tegemist konkreetsemate kuu raamatutega, mille üle kõik lugejad muljetada saavad.

Raamatuvahetus

Raamatuvahetus on omamoodi väga lihtsal, aga nutikal põhimõttel töötav platvorm, kus raha asemel saab raamatuid tellida nn vahetuspunktide eest. Sinna saab teistele inimestele tellimiseks üles riputada oma vanu raamatuid, mida ise enam uuesti lugeda ei taha, või mis on lihtsalt riiulile seisma jäänud. Kui keegi mõne Sinu raamatu tellib ja Sina selle postitad, saad selle eest ühe vahetuspunkti, mida võid nüüd ära kasutada selleks, et ise kelleltki mõni raamat tellida. Vahetuspunkte on teatud päevadel võimalik lunastada ka raha eest. Raamatuvahetus on hea koht raamatute leidmiseks, mida poodides enam ei müüda. Samuti on see suurepärane alternatiiv neile, kes ei soovi panustada raamatute tootmise keskkondlikku jalajälge, vaid neid soetada teiselt ringilt. Nagu öeldud, raha maksma raamatute eest ei pea, tasuda tuleb ainult saatmiskulu.

Juturiiul

Juturiiul on nimeks ühele heategevuslikule projektile, mille algatajaks on Tallinna Linnateatri näitleja Elisabet Reinsalu. Kevadel, kui kõik olid kodus eneseisolatsioonis, tuli naisele mõte võtta ühendust kuulsa ja armastatud lasteraamatute autori Aino Pervikuga, et küsida temalt luba võtta videosse, kuidas ta loeb peatüki tema „Kunksmoori” raamatust. Pervik andis rõõmuga oma nõusoleku ja nii jõudis eesti laste ette esimene video, millest hiljem kasvaski välja veebilehekülg Juturiiul. Juturiiulis loevad mitmed tuntud eesti näitlejad, nagu Elisabet Reinsalu, Liis Lass, Argo Aadli ja teised ette armastatud lasteraamatuid, mida ehk suurematelgi on lõbus kuulata ja vaadata.

Goodreads

Goodreads on internetipõhine raamatute arvustamise ja hindamise platvorm, mis ühendab omavahel lugejaid üle kogu maailma. Seal on võimalik seada omale aastaks lugemiseesmärk ning jälgida selle täitumist sedamööda, kui palju Sina lugejana äppi loetud raamatuid lisad. Raamatuid on võimalik hinnata viiepallisüsteemis ja sinna juurde lisada arvustus. Goodreadsi äpis on võimalik luua ka erinevaid riiuleid, kuhu lisada raamatuid näiteks teema, autori, avaldamisaasta või mille iganes järgi. Raamatuid saab lisada lugemist ootavate köidete järjekorda ja saada teavitatud uute raamatute avaldamisest. Kuna platvorm on nii suur, siis on sellega liitunud ka suured ja tuntud kirjanikud, kes läbi platvormi oma lugejatega suhtlevad. Üks põnevamaid äpi funktsioone on see, et aasta lõpul teeb programm sinu loetud raamatutest kokkuvõtte ja statistika. Sealt saab teada näiteks, milline oli sinu loetud raamatutest kõige populaarsem või ebapopulaarsem, paksem või õhem, varem või hiljem avaldatud jne. Iga kasutaja võib oma Goodreadsi konto kujundada just selliseks, nagu tema seda soovib.

Bookstagram ja Booktube

Instagram ja Youtube, kuulsad sotsiaalmeediavõrgustikud, on saanud omale uued nimed oma lugejatest kasutajate poolt. Nii nimetavad neid platvorme sisuloojad ja -tarbijad, kes kasutavad platvorme selleks, et luua või tarbida raamatutega seotud sisu. Nii postitavad nn bookstagrammerid Instagrami ilusaid kompositsioone raamatutest, tuues esile raamatute välist ilu ja kaanekujndust. Booktuberid seevastu loovad Youtube’i platvormile pigem raamatu teemapõhist sisu, rääkides oma lugemiselamustest ja/või täites erinevaid lugemise või raamatutega seotud väljakutseid. Kahjuks on seda tüüpi sisu hetkel levinud pigem välismaal ning sellise sisuga videoid leiab peaaegu eranditult ainult inglise keeles. Instagrami platvormile on aga ka eesti sisuloojad oma tee leidnud, üks tuntumaid ehk Mariann Vendelin blogist hyperebaaktiivne.ee.