Kevin Jürgen
I MF
Tehnoloogial on suur mõju meie kliimale, kuid kas hea või halb? Kliima on hetkel soojenemas, oleme selle osaliselt ise põhjustajad, aga samal ajal ka pidurdame seda. Statistikaameti põhjal on kasvuhoonegaaside heitkogus elaniku kohta 11,1 CO₂ ekvivalenttonni, mis on eelmise aastaga võrreldes 27,5% vähem. Kujutlegem telefoni, mis suudaks ennast laadida läbi inimese käest tuleva soojuse, või veebilehekülge, mis näitaks, kui palju kulub maja peale energiat, kuidas seda kokku hoida ja säästa. Hetkel arenevad ja teostuvad taolised uuringud ning ideed Tokyos, kus roheline energia muudab igapäevaelu, kuid meie oleme alles alguses.
ICT ehk info- ja kommunikatsioonitehnoloogial (IKT) on suur roll rohelistes lahendustes, sest nad suudavad muuta kiipide ja arvutite tootmise kulukust, st nad saavad kontrollida, kui palju võib mingi toote tegemiseks energia ning raha vaja minna. Digitaalne elu kasutab energiat, internet kõige enam. Reaalses elus on meil olemas palju servereid ning lehekülgi – kõik need tarbivad energiat, et inimesed saaksid vaba aega nautida ning veebis surfata. Väidetavalt 2030. aastaks kasvab inimkonna energiakasutus 3 korda, kui midagi ette ei võeta. Õnneks paljud organisatsioonid on hakanud panustama üha rohkem ökonoomsesse energiatootmisesse ja valmistavad oma tooteid keskkonda hoides, riigid investeerivad üha rohkem taastuvatesse energiaallikatesse. Näiteks:
- Kraft Foods tutvustas ,,Tark transport” programmi, kust jäeti 1500 veoautot välja, kokku 1609344 kilomeetrit sõitmist, millega jäi omakorda 14 miljonit kg heitgaase välja laskmata.
- 2019. aastal allkirjastasid 33 Eesti tehnoloogiaettevõtet kokkuleppe, kus lubatakse 2030. aastaks viia kõik tegevused keskkonnasäästlikele alustele.
- Apple, Microsoft, Samsung ja Xiaomi valmistavad tooteid taaskasutatud materjalidest, istutavad puid, muudavad tootmisviise, investeerivad loodusesse ning taaskasutusse.
- Rajatakse tuuleparke ning päikesepaneele üle maailma, kus leidub vastavalt sobivaid tingimusi.
- Sõlmitakse kliimakokkuleppeid, et vähendada CO2 sattumist atmosfääri, tuues kaasa ettevõtetele innovaatilisi, kuid uusi lahendusi, et vältida heitgaasidest põhjustatud makse ja trahve.
- Tesla elektriautod ja hübriidautod kasutavad bensiini- või diislikütuse asemel osaliselt või täielikult elektrit.
Kuid enam ei tule osades telefonipakkides seinaadapterit, mis nõuab osadelt inimestelt, et tuleb osta eraldi vajalikke tooteid ning olukord ei pruugi olla nii väga roheline. Mõned ettevõtted märgivad, et on valmistanud pakendeid täiesti loodussõbralikult ja taaskasutatud esemetest, kuid pruugivad olla hoopis reaalsuses mitme erineva jäätme kokkusulatamisest.
Väga hea on, et tehakse palju muudatusi tehnoloogiavallas, mis parandab meie planeedi olukorda, kuid mõni tegevus siiski ei pruugi olla kasulik, vaid pigem kahjulik.