Arvamuslugu: Aga Jüri Ratas on ju nii nunnu!

Andra Liisa Reimaa, II SO

Iga teine eesti noor teab, kes on endine keskerakondlane Jüri Ratas. See on muidugi mitteametlik statistika, mille tõestamiseks mul ühtegi uuringut ette näidata ei ole. Sellegipoolest on Instagramis laineid lööv poliitik valimisealiste noorte seas hirmutavalt populaarne, mis võib hakata mõjutama Europarlamendi valimiste tulemusi. Ja seda negatiivses võtmes. 

Vaadates, analüüsides ja omaette arutledes olen jõudnud järeldusele, et Jüri Ratas läheb noortele peale, sest ta on kõige apoliitilisem poliitik, kes sotsiaalmeedias tegutseb. Ratase sotsiaalmeediaplatformid koosnevad humoorikatest selfiedest ja kohati tobedatest videotest, kus ta vastab enda jälgijate esitatud küsimustele. Selfiede captionid on argikeelsed ja sisaldavad ohtralt emotikone, vahel isegi viiteid märkimisväärsetele juhtumitele Eesti popkultuuris. Näiteks Brigitte Susanne Hundi ,,I am the real winner here!’’ tsitaati kasutas Ratas postituses, kus jagas, et Eesti Ekspress oli nimetanud tema Instagrami konto ainsaks jälgimist väärt poliitiku kontoks Eestis.  Videosid alustab Ratas alati fraasiga ,,Head sõbrad!’’ mis arvatavasti tekitab tema sisu tarbijais tunde, nagu tegu oleks hea tuttavaga, kes lihtsalt juhtub olema Riigikogu liige. 

Enamik noori ei saa kahjuks aru, et A) Jüri Ratase sotsiaalmeedia on propagandamaraton eelseisvateks Euroopa Parlamendi valimisteks ning B) Jüri Ratas ei esinda noorte huve ja päris suure tõenäosusega ei lähe tema vaated keskmise Eesti noore omadega kokku. Kui keskmiselt saab üks Jüri Ratase postitus kõvasti üle tuhande laigi, siis postitused, mis on selgelt seotud valimistega, saavad vaevu 300 laiki. See aga Ratast ei morjenda, sest klassikaline valimisreklaam on pelgalt formaalsus, mida temalt oodatakse. Arvatavasti saab ta ise ka aru, et kui ta hakkaks läbi enda videote noori valima saatma, siis ta jälgijaskond kahaneks drastiliselt. Seni, kuni noored arvavad, et valimisreklaam näebki välja nagu valimisreklaam, ei ole tema positsioon ja populaarsus ohus. Kindlasti on raske endale tunnistada, et Ratase postitusi laikides ja jagades ollakse langenud lihtlabase valimiskampaania ohvriks, kuid see on kahjuks reaalsus, millega me täna silmitsi seisame. 

Jüri Ratas ei ole ebakompetentne poliitik, seda kindlasti mitte. Ta juhtis edukalt Keskerakonda ning nüüdki on ta endale kindlustanud koha Riigikogu aseesimehe rollis. Tegu on targa mehega, kes oskab enda mainet kaitsta, heaks näiteks Keskerakonna lagunemisel Isamaaga liitumine. Ratas muutus üleöö tsentristist konservatiiviks, mis võiks tekitada küsimusi tema vaadete ja usaldusväärsuse kohta. Kogemus on aga näidanud, et Ratase sotsiaalmeedia andunud fännid ei ole isegi kursis sellega, et poliitik hääletas abieluvõrdsuse vastu. Jüri Ratase sotsiaalmeedia profiili põhjal on keeruline aru saada, mis maailmavaate eest ta seisab, kuid veetes natuke aega guugeldades, peaks saama päris hea ettekujutuse, mis mehega tegu on. Võin väita, et tegu ei ole mehega, kellele noorte või vähemuste käekäik korda läheb, kes tahaks poliitmaastikul mitmekesisust kasvõi naiste näol. Pigem on tegu mehega, kes oskab ennast meeletult hästi reklaamida. 

Järgmine kord, kui keegi ütleb, et Jüri Ratas on nende lemmikpoliitik, küsige neilt, miks. Küsige, kas Ratast huvitaks nende probleemid ja kas ta seisaks nende eest Europarlamendis? Kui ei, siis Jüri võib nunnu olla, aga enda häält ei tohi raisata poliitikule, kes noorte naiivsust niivõrd oskuslikult ära kasutab. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga