Kuidas muuta halb päev paremaks | Vaimse tervise kuu 2023

Mari-Ann Loit, I LR

Foto: Viljandi Gümnaaasium/Mari-Ann Loit

Kas mõnikord tekib tunne, et mitte miski ei suju nii nagu võiks? Komistad jälle mingi ebaõnnestumise otsa? On tuju tihti nullis ja jõudu edasi liikumiseks jääb väheks? 

Paratamatult tuleb elus ette ka halvemaid seise, aga nendest on võimalik läbi jõuda. Septembri kui vaimse tervise kuuga seoses jagan ühte üllatavalt enesestmõistetavat nippi, mille võiks igaüks enda alateadvusesse salvestada.

Kui halvad asjad hakkavad kuhjuma, tuleb meelde tuletada lihtsat reeglit: halb tõmbab halba ja hea tõmbab head. Võib ka öelda, et elu on nagu järjepidevalt kukkuvate doominoklotside rada, millel on kaks suunda. Selgitan seda mõtet paari näitega.

Piip jäi hommikul kooli hiljaks ja pidi kohe kontrolltööd tegema. Ta ei jõudnud korrata, mistõttu tundis, et head tulemust kindlasti ei saa. Päev paistis lõputult pikk ja iga mööduva tunniga muutus Piip järjest mornimaks – tal polnud isegi enam tuju teistega juttu ajada. Viimaks õhtul koju jõudes nägi ta telefonist, et tema sõbrad läksid pärast kooli välja sööma. Nüüd tundis Piip end tõsiselt üksikuna. Öösel magama jäädes painasid teda ikka veel mõtted möödunud päevast.

Tuut jäi samuti kooli hiljaks ja pidi ilma kordamiseta kontrolltööd tegema. Loomulikult ei tundnud ta end hästi, kuid otsustas, et ei lase sellel ühel hindel enda päeva rikkuda. Vahetundide ajal rääkis ta klassikaaslastega, viies mõtted koolitöödelt eemale. Kui Tuut läks sööma, avastas ta pettumusega, et makaronid on otsas ning tuleb võtta kalasuppi. Õnneks oli magustoiduks kohupiimakreem – Tuut oli tänulik ning muutus kohe rõõmsamaks. Tunnid läbi, märkas Tuut, kui ilus sügisene ilm väljas on. Ta otsustas jalgsi koju kõndida ning oma lemmiklaule kuulata. Olenemata sellest, et päev algas ebaõnnestumisega, tundis Tuut end õhtul rahuliku ja rõõmsana.

Mõlemas näites langesid peategelase doominoklotsid paratamatult negatiivses suunas. Siin tuleb oluline erinevus: Piip lasi negatiivsusel jätkuda ja tujul langeda, samal ajal kui Tuut lükkas käima positiivsete doominoklotside rea ning hoidis tuju üleval.

Tugevaks ei muuda meid mitte need lugematud raskused, mis teele ette satuvad, vaid hoopis oskus püsida läbi kõige selle ikka positiivne ja elurõõmus. Võta siit artiklist kaasa see võlutrikk: lihtsad hea tuju tegevused saavad pöörata halva päeva taas heale rajale.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga