Uus valikaine pakkus gümnaasiuminoortele võimalust end mõttemängudes arendada

Kevin Jürgen, IIMF

Mõttespordi valikaine idee sündis eelmise aasta alguses, kui I aasta õpilastel tuli mõelda, mida uurimistööks teha. Mina otsustasin teha valikaine, mis arendaks õpilasi  erinevate mõttemängude kaudu. Valisin kabe, male ja gomoku ehk “Viis ritta”. Lisaks oli põhikoolis ka samalaadne huviring olemas olnud ning sai ka osaletud erinevatel turniiridel ja üleeestilistel olümpiaadidel, kus õppida, areneda ning rakendada omandatud teadmisi. 

Kevadel leidsin endale paar juhendajat, kes aitasid projekti ellu viia. Samuti avalikustasin küsimustiku, mis aitas teada saada, mida arvavad õpilased minu ideest, ning suvel koostasin ettevalmistava plaani, kuidas kõik võiks  toimuma hakata. Uurisin ka gümnaasiumi riiklikku õppekava, et valikaine arendaks ka seal nõutud pädevusi. Registreerisin ennast ka veebikeskkonnas treeneriks, et saaksin luua turniiriruume. 

Sügisel avati registreerimine valikainesse ning kokku osales 13 õpilast. Kohtumised toimusid kolmapäeviti nii arvuti- kui ka tavaklassis. Turniire tegime tsüklite kaupa: esimest korda kabe, teine kord male ja kolmas gomoku, hiljem  jätkasime samamoodi. Kõik tulemused registreerisin tabelitesse, et selgitada välja parimad. 

Kuna valikaine toimus esimest korda, siis võtsin ühendust erinevate sponsoritega, näiteks Eesti Mõttespordi Liiduga, ajaleht Sakalaga, Eesti Maleliiduga, Tartu Ülikooli Teaduskooliga ning Tere AS-iga, kes olid õnneks meid lahkelt nõus sponsoreerima ning aitama. 

Detsembris analüüsisin Decode Chess programmiga õpilaste käike, et saada ülevaatlikumat tagasisidet. Uuel õppeaastal hakkasid toimuma ka üleeestilised olümpiaadid keskkonnas Vint. Meil läks üsna hästi, sest vabatahtlikke oli palju (kabes 17, males 12 ja gomokus 12) ning eelnevalt omandatud kogemused aitasid saavutada häid kohti vabariigis. Kokkuvõttes sai Viljandi Gümnaasium  12 keskkooli seast esimese koha. Jäime oma saavutatuga rahule. 7. juunil toimuski autasustamistseremoonia, kus jagasime välja diplomid, tänukirjad ja auhinnad: karika koolile ning medalid, raamatud, pusled, Sakala kruusid, AS-i Tere tooted, tasuta kursuse kaardid õpilastele. 

Mulle, valikaine juhendajale,  meeldis teha midagi ainulaadset ja õpetlikku, sest sain uusi kogemusi kursusekorraldamisel, õppisin ennast kui ka teisi paremini tundma, arvestama erinevate tasemetega, mis võivad mängides välja tulla. Kõik vajalik sai tehtud, suutsin piisavalt hästi õpilasi ette valmistada ja aidata. Plaanis on mõttespordi valikainet jätkata ka uuel aastal.

Aga ilma kõikide sponsoriteta, abistajateta, toetajateta, üleüldse osalejateta poleks saanud minu idee ellu viidud, nende roll oli väga-väga tähtis. Selline oli siis minu lugu mõttespordi valikaine elluäratamisest ja toimimisest. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga